Home
Wyszukiwarka
Aktualności
Zapowiedź
Opracowania
Wyniki z egzaminów
Oferta szkoleniowa
Klienci
Referencje
Aplikacja AKO
Pobieranie SWN demo
Oferta cenowa SWN
IAR poleca
Forum dyskusyjne
Kontakt
 
    
 

Dodatek wiejski i mieszkaniowy do gmin wiejskich w latach od 2005 do 2011

2012-10-15, autor: Bogdan Stępień                                                                  > powrót
© Copyright. Cytowanie/powoływanie się jest dozwolone jedynie z podaniem autora i źródła - pełnego odnośnika!

      Wielu samorządowców gmin wiejskich uważa, że istnienie dodatków socjalnych: wiejskiego i mieszkaniowego dla nauczycieli jest niekorzystna dla gmin wiejskich. Nic jednak bardziej mylnego. Gminy wiejskie otrzymują w subwencji oświatowej ekstra środki na dodatki wiejski i mieszkaniowy. Te ekstra środki - statystycznie - dla gminy wiejskiej posiadającej szkoły zlokalizowane wyłącznie w obszarze wiejskim stanowią około 8.8% otrzymanej subwencji oświatowej.
      Każda gmina wiejska, która w danym roku, w którym miała wyłącznie szkoły przez nią prowadzone może łatwo ocenić swoje korzyści finansowe wynikające z istnienia socjalnych dodatków wiejskiego i mieszkaniowego - na podstawie danych zamieszczonych w poniższych odnośnikach wg województw. Gdyby istniał jakiś samorząd, który dopłaca do tego interesu, to jest tylko i wyłącznie sam sobie winien.
      Bardzo silnie lobbowane przez Związek Gmin Wiejskich RP zmiany w Karcie Nauczyciela doprowadziły do tego, że zgodnie z zapowiedzią MEN ma być zlikwidowany dodatek mieszkaniowy, dzięki któremu gminy wiejskie mogły odnosić korzyści finansowe. Zgodnie z projektem budżetu państwa wg stanu z 5 września 2012 subwencja oświatowa na rok 2013 miała wynieść 39.8 mld zł a na koniec września pojawiła się już kwota o około 290 mln niższa. Czy to obniżenie subwencji - zgodnie zresztą z art. 28 ust. 1 ustawy o dochodach jst - wynika z projektowanej likwidacji dodatku mieszkaniowego? Czy ktoś jest w stanie to wykluczyć? Tak czy owak - minister ds. finansów będzie miał prawo obciąć subwencję oświatową z tytułu likwidacji dodatku mieszkaniowego i zapewne z tego skorzysta! Kto na tym finansowo skorzysta? - pytam samorządowców gmin wiejskich.
      Szerzej - projektowane zmiany w prawie a lobbowane przez samorządy - omówie w oddzielnym artykule, a tymczasem proszę zapoznać się z opracowaniami zamieszczonymi pod poniższymi odnośnikami. Gdyby, ktoś miał problem z właściwym odczytaniem prezentowanych tam danych, proszę o kontakt tel. 505 797 698.

Subwencja na dodatki
 
 
Województwo
wiejski i mieszkaniowy
 
 
w latach 2005-2011
1 dolnośląskie  
2kujawsko-pomorskie  
3lubelskie  
4lubuskie  
5łódzkie  
6małopolskie  
7mazowieckie  
8opolskie  
9podkarpackie  
10podlaskie  
11pomorskie  
12śląskie  
13świętokrzyskie  
14warmińsko-mazurskie  
15wielkopolskie  
16 zachodniopomorskie  
kraj  

> powrót