Home
Wyszukiwarka
Aktualności
Zapowiedź
Opracowania
Wyniki z egzaminów
Oferta szkoleniowa
Klienci
Referencje
Aplikacja AKO
Pobieranie SWN demo
Oferta cenowa SWN
IAR poleca
Forum dyskusyjne
Kontakt
 
    
 

Apel do premiera Mateusza Morawieckiego ws. bubla, szmugla i bezprawia

2016-06-20, autor: Bogdan Stępień                                                                  > powrót
© Copyright. Cytowanie/powoływanie się jest dozwolone jedynie z podaniem autora i źródła - pełnego odnośnika!

Dok. sygn. - BS.w.32.2016
Do: Premier i Minister Rozwoju
      Pan Mateusz MORAWIECKI

Dnia 20 czerwca 2016 r.

Szanowny Panie Premierze,

    Poprzedni rząd PO-PSL artykułem 32 ustawy okołobudżetowej na 2015 rok wprowadził do polskiego systemu prawnego przepis ewidentnie niekonstytucyjny: w sposób bezpośredni i pośredni poprzez ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

    Rząd PO-PSL zdając sobie zapewne z powyższego sprawę, w projekcie ustawy okołobudżetowej na rok 2016 wycofał się ze wznowienia tego przepisu. Jesienią ub. roku po zmianie władzy, rząd PiS bez konsultacji publicznych przeszmuglował jednak ww. przepis do ustawy okołobudżetowej na rok następny, czyli 2016 - w formie artykułu 13 tej ustawy.

    W maju 2016 roku - po konsultacjach publicznych - tuż przed skierowaniem do Sejmu rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty, MEN(/rząd?) przeszmuglował do niego ww. przepis (druk sejmowy 559/2016).

    Omawiany tu przepis jest nie tylko niekonstytucyjny, ale również wyjątkowym bublem prawnym i zupełnie inaczej a czasem przeciwstawnie/sprzecznie jest interpretowany/rozumowany przez Ministerstwo Finansów (MF) i MEN. Jeżeli MF i MEN mają tak bardzo poważny problem ze zrozumieniem ustawy - w przedstawieniu rządowym, to co mają na to powiedzieć samorządy, których bezpośrednio ten przepis dotyczy – mają go w praktyce stosować?

    Dnia 24 września 2015 r. przedstawiłem MF i MEN wezwanie do uzgodnienia wspólnego stanowiska nt. ww. przepisu (załącznik 1). Po wygranych przez PiS wyborach, ponownie skierowałem do MF i MEN - tym razem – petycję o przedstawienie mi wspólnego stanowiska na temat art. 32 ww. ustawy (załącznik 2). Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem - na ww. wezwanie i petycję - merytorycznej odpowiedzi.

    Apeluję do Pana, aby wpłyną na MF i MEN, aby mi wspólnie odpowiedzieli na ww. wezwanie i/lub petycję. Panie Premierze, kiedy państwo zacznie działać i zdawać egzamin? Kiedy Polska zacznie działać nie na podstawie widzi mi się, mitów a wiedzy? Kiedy, kiedy, …? Kiedy polski rząd zaprzestanie wreszcie marnować pracę ludzką? Kiedy rząd(y) się opamięta?

    Odpowiedź na ten apel proszę przesłać na adres bogdan[at]iar.pl.

Z poważaniem,
/-/
dr Bogdan Stępień

Załączniki:
1. Wezwanie dla MF i MEN,
2. Petycja do MF i MEN.

> powrót