Home
Wyszukiwarka
Aktualności
Zapowiedź
Opracowania
Wyniki z egzaminów
Oferta szkoleniowa
Klienci
Referencje
Aplikacja AKO
Pobieranie SWN demo
Oferta cenowa SWN
IAR poleca
Forum dyskusyjne
Kontakt
 
    
 

Systemowa(?) pauperyzacja nauczycieli za czasów PiS - mgr Anny Zalewskiej nauczycielki z Dolnego Śląska w roli Ministra Edukacji Narodowej

2019-04-23, autor: Bogdan Stępień                                                                  > powrót
© Copyright. Cytowanie/powoływanie się jest dozwolone jedynie z podaniem autora i źródła - pełnego odnośnika!

W latach 2007 do 2015 nigdy się nie zdarzyło, aby średnie wynagrodzenie nauczycieli mianowanych było niższe od średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Tak kiedyś było, ale od roku 2016 to się jednak zmieniło. PiS zauważa wszystko i wszystkich, tylko nie nauczycieli, choć ich właśnie najbardziej dotknęła reforma - "reforma Zalewskiej".

Wykres: Średnie wynagrodzenia nauczycieli wg stopni awansu wg stanu prawnego na dzień 23 kwietnia 2019 roku oraz średnie wynagrodzenie w gospodarce narodowej (uwzględniono wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 5% od 1 stycznia 2019 roku i 5% od 1 stycznia 2020 roku, oraz założono, że wzrost średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za cały rok 2019 wyniesie nie mniej niż za jego I kwartał (5,8%), i że w 2020 roku wyniesie 5%).

Komentarz w formie prostych pytań:

Proszę spojrzeć uważnie na powyższy wykres - na średnie wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i średnie wynagrodzenie w gospodarce narodowej, i odpowiedzieć sobie na proste pytania:

- Czy strajk nauczycieli jest zasadny? Czy można go było uniknąć?
- Czy to, co rząd zaproponował wraz ze swoją przystawką - NSZZ Solidarność, może być poważnie potraktowane przez nauczycieli, jako wyrównanie rachunków, za to i owo?

> powrót