Home
Wyszukiwarka
Aktualności
Zapowiedź
Opracowania
Wyniki z egzaminów
Oferta szkoleniowa
Klienci
Referencje
Aplikacja AKO
Pobieranie SWN demo
Oferta cenowa SWN
IAR poleca
Forum dyskusyjne
Kontakt
 
    
 

Cztery mało znane opracowania na temat subwencji wyrównawczej

2016-10-21, autor: Bogdan Stępień                                                                  > powrót
© Copyright. Cytowanie/powoływanie się jest dozwolone jedynie z podaniem autora i źródła - pełnego odnośnika!

     Wkrótce minie 12 lat, jak po raz pierwszy przedstawiłem samorządom opracowania z zakresu ich finansów. W opracowaniach tych przedstawiłem wszechstronną i bardzo szczegółową analizę algorytmu naliczania subwencji wyrównawczej (art. 20 ustawy o dochodach JST) i z pewnością analiza ta jest najbardziej szczegółowa i wnikliwa, jaką ktokolwiek dotychczas przedstawił.

     Z analizy tej wynika kilka ciekawych rzeczy, a wśród nich i to, że Ministerstwo Finansów było i nadal jest na bakier z matematyka/logiką. To, że było z nią na bakier, to wynika wprost z ww. analizy, a że nadal jest, wynika z faktu, że pomimo wielokrotnego informowania MF (jeszcze za czasów rządu SLD i pierwszego PiS) o mankamentach w algorytmie naliczania subwencji wyrównawczej nic dotychczas z tym nie zrobiło, a to oznacza, że państwo nie działa - przynajmniej nie działa w oparciu o elementarną wiedzę. Polska, to jakiś MATRIX?

Opracowania/analizy - sprzed prawie 12 lat - na temat subwencji wyrównawczej:

1. Grudzień'2004 - Subwencja wyrównawcza dla gmin - analiza szczegółowa,

2. Luty'2005 - Dochód budżetu gminy a kwota podstawowa subwencji wyrównawczej,

3. Luty'2005 - Propozycja zmiany ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego,

4. Luty'2005 - Asymetria w metodach zaokraglania stosowanych przez GUS.

     Ww. opracowania wraz z ww. propozycją zmiany ustawy o dochodach jst były kilkakrotnie wysyłana do MF oraz raz przekazane bezpośrednio na ręce jednego z byłych wicepremierów pierszego rządu PiS. Wszystko było podane elegancko/subtelnie na tacy - gratisowo i wykonane w formie pracy społecznej. I co? I nic!

     Skoro subtelne/eleganckie podawanie na tacy nie działa na MF, podobnie zresztą, jak i na MEN, to może zadziała na niego tęgie fukanie, które od jakiegoś czasu robię coraz tęższe - póki co, tylko na MEN.

> powrót