Home
Wyszukiwarka
Aktualności
Zapowiedź
Opracowania
Wyniki z egzaminów
Oferta szkoleniowa
Klienci
Referencje
Aplikacja AKO
Pobieranie SWN demo
Oferta cenowa SWN
IAR poleca
Forum dyskusyjne
Kontakt
 
    
 

Zjednoczone siły MEN i CKE bronią się d-"efektem egzaminatora".

2014-11-17, autor: Bogdan Stępień                                                                  > powrót
© Copyright. Cytowanie/powoływanie się jest dozwolone jedynie z podaniem autora i źródła - pełnego odnośnika!

Po opublikowaniu opracowania W USA za to grozi do 20 lat więzienia a w Polsce ile? skierowałem szereg wniosków do różnych instytucji państwowych w sprawie oszustwa na maturze z języka polskiego. W tym opracowaniu przedstawiam dwa z nich wraz z odpowiedzią na nie.

  Wnioski:
 1. Wniosek do MEN z dnia 29.10.2014 r.
 2. Wniosek do CKE z dnia 30.10.2014 r.
  Odpowiedzi:
 1. Odpowiedź MEN z dnia 17.11.2014 r. z godz. 14:15,
 2. Odpowiedź CKE z dnia 17.11.2014 r. z godz. 10:40.

Komentarz do odpowiedzi MEN i CKE:

Na początku obu odpowiedzi czytamy - cytat 1:
„Zjawisko zaburzania ciągłości rozkładu wyników egzaminu, dla którego ustalony jest próg zdawalności [...], i w którym większość rozwiązań zadań jest oceniana przez egzaminatorów [...], jest jednym z [...] tzw. "efektów egzaminatora".”

Na końcu obu odpowiedzi czytamy - cytat 2:
„nie kwestionując niekorzystności omawianego zagadnienia dla systemu egzaminów zewnętrznych, nie sposób jednak zgodzić się z kwalifikowaniem opisanego efektu egzaminatora jako oszustwa, to bowiem zakłada świadome wprowadzanie kogoś w błąd.”

Teksty obu odpowiedzi są w znacznej części identyczne, zatem ktoś od kogoś musiał ściągać, albo jedno pismo jest plagiatem drugiego. W obu przypadkach doszło do działań wg instrukcji: Ctrl-C i Ctrl-V, Ctrl-C i Ctrl-V, [...]. Czy jakiś egzaminator pozbawiony d-"efektu egzaminatora" potrafi ocenić, kto od kogo ściągał, albo które pismo jest plagiatem?

Wróćmy jednak do meritum, najpierw do cytatu 1.

W opracowaniu W USA za to grozi do 20 lat więzienia a w Polsce ile? napisałem, że na maturze z języka polskiego z poziomu podstawowego dochodzi do ewidentnego/nagminnego oszustwa, do zawyżania uczniom ocen na granicy progu zdawalności. Napisałem również, że prawdopodobnie to oszustwo jest wykonywane z dobroci serca egzaminatorów. W ww. opracowaniu postawiłem również pytanie: czy ta dobroć serca (wg CKE i MEN: "efekt egzaminatora") realizowana jest bez niczyjej wiedzy i zgody?

Na podstawie analizy pozyskanych ostatnio danych - posuwam się dalej, bo - twierdzę, że ta dobroć serca (wg CKE i MEN: "efekt egzaminatora") realizowana jest co najmniej za zgodą OKE, CKE i być może MEN. Nie jest wykluczone, że prawdziwe jest również silniejsze twierdzenie - mianowicie, że "efekt egzaminatora" na maturze z języka polskiego z poziomu podstawowego jest realizowany za namową OKE, CKE i być może MEN.

Co wynika z cytatu 2 (odpowiedzi MEN i CKE)?

MEN i CKE przyznają, że dobroć serca egzaminatorów a wg MEN i CKE "efekt egzaminatora" są niekorzystne dla systemu egzaminów zewnętrznych. W związku z powyższym rodzi się pytanie: co MEN i CKE zrobiły dotychczas aby wyeliminować lub ograniczyć dobroć serca egzaminatorów a wg MEN i CKE "efekt egzaminatora"? Dowiemy się tego później, bo wkrótce wyśle do nich (MEN i CKE) odpowiednie wnioski w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Co wynika jeszcze z cytatu 2 (odpowiedzi MEN i CKE)?

W swojej odpowiedzi instytucje te piszą: nie sposób jednak zgodzić się z kwalifikowaniem opisanego "efektu egzaminatora" jako oszustwa, to bowiem zakłada świadome wprowadzanie kogoś w błąd”. Nie sposób? Sposób ten, im znajdę! - kwestia tylko czasu.

Tak MEN jak i CKE nie potrafią właściwie określić dobroci serca egzaminatorów nazywając ją "efektem egzaminatora". To nie żaden efekt a defekt (dla zapamiętania proszę sobie powtórzyć 10 razy: defekt, defekt, ..., defekt) - defekt egzaminatora, defekt CKE, defekt MEN. Tak to jest, jak się ściąga - jeden napisze bzdurę a drugi ją powiela z zastosowaniem instrukcji Ctrl-C i Ctrl-V.


Inne oparcowania na podobny temat:
 1. Defekt egzaminatora w OKE - Poznań.
 2. Oszustwa na maturze'2014: szczegóły - cuda przy progach zdania matury.
 3. W USA za to grozi do 20 lat więzienia a w Polsce ile?.

> powrót