Home
Wyszukiwarka
Aktualności
Zapowiedź
Opracowania
Wyniki z egzaminów
Oferta szkoleniowa
Klienci
Referencje
Aplikacja AKO
Pobieranie SWN demo
Oferta cenowa SWN
IAR poleca
Forum dyskusyjne
Kontakt
 
    
 

Związek Gmin Wiejskich RP wreszcie strzeli gminom wiejskim w kolano?

2017-10-11, autor: Bogdan Stępień                                                                  > powrót
© Copyright. Cytowanie/powoływanie się jest dozwolone jedynie z podaniem autora i źródła - pełnego odnośnika!

     Zgodnie z art. 76 pkt. 26 lit. a projektu ustawy o finansowaniu zadań oświatowych (druk nr 1837), z dniem 1 stycznia 2018 roku ma zniknąć dodatek mieszkaniowy, o którym mowa w art. 54 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela. W wyniku likwidacji tego dodatku, będzie musiała zostać obniżona wartość wagi R (o której mowa w rozporządzeniu w sprawie sposobu podziału subwencji oświatowej) z poziomu 0.12 do według moich szacunków poziomu w okolice 0,07 (0.075).

     Likwidacja wyżej wymienionego dodatku, a w konsekwencji obniżenie wagi R do poziomu 0,07 spowoduje obniżenie subwencji oświatowej dla gmin wiejskich średnio o około 3.4%. Istnienie tego dodatku było dla samorządów wiejskich wyjątkowo i to jedynym dobrym interesem, bo dostawały na niego znacznie więcej środków niż w rzeczywistości wydawały - o czym wielokrotnie mówiłem oraz wielokrotnie pisałem na stronie www.iar.pl.

     Kto jest głównym sprawcą/inspiratorem likwidacji dobrego interesu gmin wiejskich?

     W roku 2012 Związek Gmin Wiejskich RP, a przede wszystkim pan Marek Olszewski - jako wice-szef tego związku oraz wielo-kadencyjny wójt satelickiej gminy wiejskiej wokół Torunia, lobbował i nagłaśniał gdzie tylko mógł likwidację dodatku wiejskiego i mieszkaniowego. W zdecydowanej kontrze do jego ówczesnych działań przedstawiłem kilka opracowań świadczących o tym, że chce on gminom wiejskim strzelić w kolano:

- List do samorządowców: Samorządowcy, nie działajcie na swoją niekorzyść!,
- Związek Gmin Wiejskich RP chce strzelić gminom wiejskim w kolano,
- Związek Gmin Wiejskich RP nadal chce gminom wiejskim strzelić w kolano!,
- Dodatek wiejski i mieszkaniowy do gmin wiejskich w latach od 2005 do 2011,
- Minister ds. oświaty - na szczęście - nie uległ naciskom Związku Gmin Wiejskich RP.

     Kontra ta zneutralizowała działania p. Marka Olszewskiego, bo w konsekwencji MEN nie zlikwidowało tych dodatków. Na kilka lat p. Marek Olszewski został wyciszony. Zmiana jednak władzy musiała chyba u niego (i to już na funkcji szefa ZGW RP) ożywić koszmar zarabiania przez samorządy wiejskie na dodatku wiejskim i mieszkaniowym.

     Wreszcie p. Marek Olszewski będzie mógł zacząć spać spokojnie, bo jego koszmar został zauważony przez obecnych reformatorów oświaty z MEN i w pierwszej kolejności ma zostać zlikwidowany dodatek mieszaniowy, na którym gminy wiejskie miały (powinny mieć) nadwyżkę, i będzie się mógł pochwalić pozbycia tego koszmaru na zbliżającym się Kongresie Gmin Wiejskich. Czy dostanie za to owacje na stojąco? Czy uczestnicy tego forum będą uroczyście celebrować zwycięstwo ZGW RP - strzelenia w kolano gminom wiejskim?

     Skoro Związek Gmin Wiejskich RP - na czele z jego szefem i będącym jednocześnie wójtem gminy Lubicz oraz współprzewodniczącym Zespołu do Spraw Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, chce - i to uporczywie, strzelić gminom wiejskim w kolano, to zmuszony jestem mu w tym pomóc, ale tylko w zakresie takim, aby ten samo-strzał był odpowiednio odczuwalny.

     Na zakończenie pytanie o sens logiczny takiego oto zdania:

Domagają się ponadto likwidacji dodatku wiejskiego i dodatku mieszkaniowego i włączenia ich do pensji.

Czy takie zdanie ma sens? - czy ma prawidłową konstrukcję?
Zdanie to jest z tego roku a jego sens własnością intelektualną Związku Gmin Wiejskich RP - można go znaleźć na jego stronie - nagłaśniane przez "pierwszo-ligową" tubę, chyba już trzeciego sortu.

> powrót